XBMC-Addons - en to fr translation catalogue (63 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SoundCloud is an online audio distribution platform.
fr: SoundCloud est une plateforme de streaming audio en ligne.

[ctx: Addon Description]
en: SoundCloud is an online audio distribution platform that enables its users to upload, record, promote and share their originally-created sounds.
fr: SoundCloud est une plateforme de streaming audio en ligne qui permet aux utilisateurs d'envoyer, d'enregistrer, de promouvoir et partager leurs créations audio originales.

[ctx: #30000]
en: General
fr: Général

[ctx: #30001]
en: Username
fr: Nom d'utilisateur

[ctx: #30002]
en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: #30009]
en: Always ask for the video quality
fr: Toujours demander pour la qualité vidéo

[ctx: #30010]
en: Video Quality
fr: Qualité vidéo

[ctx: #30020]
en: Allow 3D
fr: Autoriser la 3D

[ctx: #30021]
en: Show Fanart
fr: Afficher le papier peint

[ctx: #30022]
en: Items per page
fr: Articles par page

[ctx: #30023]
en: Search History Size
fr: Taille de l'historique de recherche

[ctx: #30024]
en: Cache Size (MB)
fr: Taille du cache (MB)

[ctx: #30025]
en: Enable setup-wizard
fr: Activer le logiciel d'installation

[ctx: #30026]
en: Override View
fr: Modifier les vues

[ctx: #30027]
en: View: Default
fr: Vue: Défault

[ctx: #30028]
en: View: Episodes
fr: Vue: Episodes

[ctx: #30029]
en: View: Movies
fr: Vue: Films

[ctx: #30030]
en: Execute setup-wizard?
fr: Exécuter le logiciel d'installation?

[ctx: #30031]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: #30032]
en: View: TV Shows
fr: Vue: Séries TV

[ctx: #30033]
en: View: Songs
fr: Vue: Musiques

[ctx: #30034]
en: View: Artists
fr: Vue: Artistes

[ctx: #30035]
en: View: Albums
fr: Vue: Albums

[ctx: #30036]
en: Support alternative player
fr: Activer le lecteur alternatif

[ctx: #30037]
en: Clear cache
fr: Vider le cache

[ctx: #30100]
en: Favorites
fr: Favoris

[ctx: #30101]
en: Add to addon favs
fr: Ajouter aux favoris

[ctx: #30102]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: #30103]
en: Library
fr: Librairie

[ctx: #30104]
en: Highlights
fr: Points forts

[ctx: #30106]
en: Next Page (%d)
fr: Page suivante (%d)

[ctx: #30107]
en: Watch Later
fr: Regarder plus tard

[ctx: #30108]
en: Remove
fr: Effacer

[ctx: #30109]
en: Latest Videos
fr: Dernières Vidéos

[ctx: #30110]
en: New Search
fr: Nouvelle Recherche

[ctx: #30111]
en: Sign In
fr: Se connecter

[ctx: #30112]
en: Sign Out
fr: Se déconnecter

[ctx: #30113]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: #30114]
en: Confirm delete
fr: Confirmer la suppression

[ctx: #30115]
en: Confirm remove
fr: Confirmer l'effacement

[ctx: #30116]
en: Delete "%s"?
fr: Supprimer "%s"?

[ctx: #30117]
en: Remove "%s"?
fr: Effacer "%s"?

[ctx: #30118]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: #30119]
en: Please wait...
fr: Patientez svp...

[ctx: #30120]
en: Clear
fr: Nettoyer

[ctx: #30500]
en: Explore
fr: Explorer

[ctx: #30501]
en: Trending Music
fr: Musiques Tendances

[ctx: #30502]
en: Trending Audio
fr: Audio Tendances

[ctx: #30503]
en: Music Genres
fr: Genres Musicaux

[ctx: #30504]
en: Audio Genres
fr: Genres Audio

[ctx: #30507]
en: Following
fr: Abonnements

[ctx: #30508]
en: Follow
fr: Suivre

[ctx: #30509]
en: Follower
fr: Abonnés

[ctx: #30510]
en: Likes
fr: J'aimes

[ctx: #30511]
en: Like
fr: J'aime

[ctx: #30512]
en: Tracks
fr: Morceaux

[ctx: #30513]
en: Unfollow
fr: Ne plus suivre

[ctx: #30514]
en: Unlike
fr: Je n'aime plus

[ctx: #30515]
en: People
fr: Personnes

[ctx: #30516]
en: Go to %s
fr: Aller à %s

[ctx: #30517]
en: Recommended Tracks
fr: Morceaux recommandés

[ctx: #30518]
en: Show black Fanart
fr: Afficher le papier peint sombre

[ctx: #30519]
en: Setup login?
fr: Mettre en place la connection?
